STOP nereálným vícenákladům!
27.2.2014

Zastupitelé odmítli vícenáklady na divadlo

Plzeň - Zastupitelé odmítli uhradit vícepráce na stavbě nového plzeňského divadla. Zároveň schválili název Nové divadlo.

V nekonečné dohadování a výpady proti koalici ODS a ČSSD vyústilo na čtvrtečním zastupitelstvu projednávání proplacení vícenákladů ve výši asi 20 milionů korun při stavbě nového plzeňského divadla. Projednávalo se, zda má město peníze zaplatit stavební firmě Hochtief, která v Plzni nové divadlo za 818 milionů korun staví.

Pohrozila totiž, že pokud peníze nedostane, nemusí se stavba včas otevřít. Divadlo je ale stěžejní stavbou projektu Evropské hlavní město kultury, má se otevírat už letos 2. září.

Opozice vyčítala vládnoucí koalici ODS a ČSSD, že sama nemá jasno, zda peníze vydat. „Jaké je stanovisko městské rady?" chtěl vědět zastupitel za TOP 09 Michal Vozobule. Primátor Martin Baxa (ODS) musel přiznat, že neexistuje koaliční shoda. „Nevíme," opověděl zastupitelům. „Tak přijďte, až ho budete mít," zlobil se Vladimír Duchek z Pravé volby pro Plzeň. Koalici vyčetl, že se nedokáže domluvit na jasném postupu. „Projednáváme technický problém a politická reprezentace by měla být schopna posoudit, zda jsou požadavky oprávněné či ne. Radní chodí na radnici do práce a berou za to peníze. Když jsem já nesouhlasil s něčím jako radní, měl jsem alternativní řešení. Pokud nejste schopni zaujmout stanovisko, tak odejděte!"" vyzval radu Duchek.

Ludvík Rösch (Občané.cz) připomněl, že pro svůj materiál o divadelních vícenákladech, nehlasoval na jednání radních ani technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) a teď ho předkládá zastupitelům ke schválení. Rund to vysvětloval tím, že situace se mění každou hodinu a materiál měnil na návrhy právníků i kolegů několikrát a nakonec hlasovat nestihl. Proč se materiál mění, když už v listopadu se o něm hlasovalo a zastupitelé jej nakonec odložili s tím, že chtějí další informace? Jde o to, že z vícenákladů za zhruba 20 milionů korun teď nově navrhují magistrátní právníci vyjmout asi 4,5 tisíce zeminy ze stavby, která nebyla v projektů zohledněna. Má jít o chybu projektanta a mohla by výši nákladů srazit asi o tři miliony korun. Takže stavební firma by si měla tuto částku vymáhat po projekční kanceláři. Obě strany koalice, ODS a ČSSD, se při projednávání postavily otevřeně proti sobě. Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) musel přiznat, že ačkoliv socialisté žádali odstoupení náměstka Runda, ODS to odmítla a obě strany teď jen přešlapují. Je evidentní, že přestože ČSSD pohrozila výpovědí z koaliční smlouvy, nehodlá to udělat. „To je až krajní řešení. Nebudeme ale podporovat materiály předkládané náměstkem Rundem," řekl Zrzavecký. „Máte investice za miliardy a nevěříte technickému náměstkovi?" divil se Petr Suchý (TOP 09).

Vladimír Duchek byl drsnější: „Město Plzeň není hračka pro chlapce ze sociální demokracie. Tím, že jste vstoupili do rady, vzali jste na sebe obrovskou zodpovědnost. Ztrácíte čas prohlášeními, tak navrhněte odvolání náměstka Runda," vyzýval ČSSD.

Zrzavecký opáčil, že problémy v koalici jsou si radní schopni vydiskutovat. Ludvík Rösch připomněl, kde všude na sebe obě koaliční strany narážejí. „Kde vám to nefunguje? Jen namátkou EHMK, hazard, kulturní fabrika. To jste chtěli? Vlastně není téma, kde byste se shodli. K ODS se chováte jako jeho lokaj. Když se hlasuje o divadle, tak utečete jako malej kluk," vyčetl Rösch postoj Martinu Zrzaveckému. Ten totiž při klíčovém hlasování o tom, zda bude Plzeň divadlo stavět, raději opustil sál.
Bývalý ředitel Divadla J. K Tyla v Plzni a dnes ředitel Národního divadla v Praze Jan Burian zastupitelům připomněl, jak je důležité dostavět divadelní budovu včas už kvůli dalším provozním nákladům, které by se s posunutím termínu projevily. Připomněl navíc důležitost stavby, pro niž se město rozhodlo.

 

Autor: /RED/