Termín komunálních voleb 10. a 11. říjen se blíží
27.6.2014

Strany už mají jasno o kandidátkách

Plzeň – Termín komunálních voleb 10. a 11. říjen se blíží, nervozita stoupá. Právě teď se politici uvnitř svých stran a uskupení nejvíc dohadují o tom, koho do voleb vyslat, a schvalují kandidátky.

ODS posílá do čela primátora Martina Baxu. Mezi první desítkou kandidátů není až na technického náměstka primátora Pavla Šindeláře a Heleny Matoušové nikdo ze současných radních města.

ČSSD postavila do čela kandidátky ekonomického náměstka primátora Martina Zrzaveckého, druhá je náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková a třetí Jiří Kuthan.

Hnutí ANO 2011 má jasno v Pavlu Šrámkovi, další dvě místa nechce zatím prozradit. „Poslanec Pavel Šrámek je jasný, další jména musí teprve odsouhlasit předsednictvo v Praze,“ řekla manažerka ANO v Plzni Miloslava Rutová. ANO hodlá kandidovat kromě městského zastupitelstva také na čtyři velké obvody a v Liticích a Černicích.

Pravá volba pro Plzeň bude kandidovat s Vladimírem Duchkem v čele, za ním je psychiatr Jiří Podlipný. „Nemáme ambici proniknout do velké politiky, spojovat se s celostátními subjekty a tím mít zodpovědnost za jejich skandály," říká s nadsázkou Duchek.

TOP 09 má v čele Ondřeje Ženíška, za ním jsou zastupitelé Michal Vozobule a Ilona Jehličková. „Neříkám, že jsme a budeme nejskvělejší stranou na světě, ale držíme slovo a neuhneme od toho, co slíbíme v programu,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Komunisté si půjdou pro hlasy v čele s Václavem Šteklem a Janou Bystřickou. třetí jméno je Monika Štefanová, v politice zatím neznámá.

Rovněž KDU-ČSL hodlá jít do komunálních voleb samostatně, lídrem bude Petr Náhlík. „Prostor dáme také nestraníkům a některým zástupcům Koruny české, například spisovateli Janu Drnkovi," uvedl Náhlík.

Občané. cz lídra stále hledají, možná to bude lékař Marcel Hájek. „Nebažím po funkci, ale uvědomuji si, že je třeba někoho, komu na městě záleží a je ochoten pro něj pracovat," řekl Hájek.

Zajímavou koalici Společně za Plzeň sestavily strany a hnutí, které se v Plzni angažují a chtějí zapojit do rozhodování o městě lidi. Jde o Plzeňskou alianci, Českou pirátskou stranu, hnutí Změna a Stranu zelených. V čele stojí aktivista Petr Vaněk. Naopak samostatně jde do voleb Změna pro Plzeň s Martinem Markem. I když má s koalicí Společně za Plzeň hodně společný program, například boj proti hazardu nebo méně aut v centru, na společné kandidátce se nedomluvili. Změna a Změna za Plzeň jsou totiž dvě různá hnutí.

I když na prognózy je zatím brzy, bude záležet na tom, jaký program strany a hnutí lidem nabídnou.


Autor: Dana Veselá