22.8.2014

rozhovor s Jiřím Ornou, kandidátem do zastupitelstva obvodu Plzeň 4 Doubravka

Kdy jste se rozhodl být archeologem a proč?

Dostal jsem se k tomu asi trochu náhodou. Od 16 let jsem jezdil do Chanovic pomáhat Okresnímu muzeu v Klatovech při budování depozitářů v objektu barokní sýpky a když jsem se v 18 nedostal na vysokou školu, tak jsem se shodou okolností dostal na oddělení starších dějin Západočeského muzea v Plzni, no a ta práce se mi tak zalíbila, že jsem tam od té doby zůstal a vysokou školu jsem pak studoval pozdějipři zaměstnání, což si myslím, že není úplně špatný postup, člověk se nejdříve dostane k nějaké práci, zjistí, že by ho bavila a pak si doplní vzdělání. Přijde o ty iluze, když má postup opačný.

Pracujete na oddělení středověku, čím je pro Vás tento obor zajímavý?

Je to období hodně zajímavé, ke spoustě věcí už jsou písemné prameny, leckdy i nějaké vyobrazení. Je určitě zajímavá pak ta konfrontace archeologie s písemnými prameny. Přijde mi to zajímavější než třeba pravěk, kde je to vyloženě jen o té archeologii.

Co se týče historie, jste patriot? Zajímá Vás nějak více historie Plzně i osobně, nejen profesionálně?

Zajímá, hodně to samozřejmě vyplývá z mé práce. Zajímavé jsou i různé názory, co se občas objeví, jak to mohlo být, nemohlo být.

Je podle Vás v tomhle směru Plzeň kulturní? Chová se ke svým památkám a historii dobře nebo ´macešsky´?

Myslím, že vztah lidí k památkám obecně nebo i k archeologickým památkám asi byl poměrně hodně devalvován během komunismu, ale řekl bych, že v současné době i tím, že se ty památky obnovují, domy v Plzni se obnovují a i tím, že probíhají ty výzkumy a my se snažíme vysvětlovat lidem, že to poznání toho života třeba ve středověku je důležité pro dnešní chápání Plzně, tak si myslím, že se to zlepšuje a doufám, že se to bude zlepšovat i dál.

Co Vás za vaši profesní kariéru překvapilo nebo nadchlo?

Každý ten výzkum přinese něco zajímavého. Řekl bych, že hodně často i něco překvapivého. My do toho jdeme s nějakým předpokladem a ten velmi často musíme korigovat, archeologie umí překvapit. Památky jsou třeba zachované víc, než si vůbec umíme představit nebo vypadají trošku jinak. Třeba letos jsme narazili v Roosveltově ulici na zbytky Malické brány, která v městském opevnění tvořila vstup ze severu do města. Překvapilo mne, jak se brána zachovala nebo ta její část. V jaké délce a mohutnosti, protože ve městě se většinou setkáváme s tím, že ty archeologické situace jsou zničeny předchozími stavebními zásahy.

Jaké máte kromě historie koníčky?

Hudbu, sport a literaturu.

Kam jezdíte na dovolenou a stihnete ji letos?

Dovolenou se snažím vždycky nějakým způsobem stihnout. Hodně rád jezdím do Francie, tak bych se tam určitě chtěl podívat i letos. Samozřejmě se tam vždycky snažím navštívit nějaké památky a muzea, protože jsem muzejní archeolog, což znamená i tvorbu výstav a expozic, takže se chci podívat pokaždé, jak to dělají jinde, je to zajímavá inspirace. Oblíbenou mám hlavně jižní Francii a když o tom tak přemýšlím, tak mé nejoblíbenější místo není ani ve Francii, ale je to Barcelona, kde jsem byl dvakrát a chci se tam rozhodně ještě vrátit víckrát.

Kde jsou Vaše oblíbená místa v Plzni a okolí?

Docela rád se procházím po středu města, kde to je i současnými úpravami velice příjemné.

Takže se Vám líbí nové kašny?

Mám k tomu nějaké výhrady, ale je to zpestření plochy a myslím, že si na to člověk zvykne.

Máte rád plzeňské pivo? A kam na ně případně chodíte?

Ano, mám. Nejčastěji chodím buď k Salzmannům nebo do nekuřácké hospody Na potravinách a do restaurace U Saského mostu.

Plzeň kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2015. Proč by podle Vás měla vyhrát?

Řekl bych to možná trochu jinak. Mně se docela líbí, že tahle kandidatura vyvolala vlnu různých kulturních akcí, které docela příjemně oživují historické jádro. Myslím, že i kdyby Plzeň nevyhrála, tak tohle oživení je dobré a doufám, že to vydrží i potom.

Kdyby za Vámi přijel známý, který tu nikdy nebyl, kam byste ho vzal? Čím se může Plzeň pochlubit?

Vzal bych ho do Plzeňského historického podzemí, protože jsme se na té expozici, která tam vloni vznikla, podíleli, a snažili jsme se přiblížit život ve středověké Plzni. Tam bych ho vzal určitě. Moc měst to nemá a navíc naše podzemí je zpestřené tou expozicí a dozvíte se v něm spoustu věcí o středověké a novověké Plzni.

A vzal byste ho do nějakého plzeňského klubu, když máte rád hudbu?

V poslední době se do klubů moc nedostávám, ale když byly přes léto ještě Struny na ulici, tak jsem tam občas trávil celých čtrnáct dní.