2.1.2014

Kolem odpadů přituhuje

Ve čtvrtek se zastupitelé ostře obuli do vedení města a požadovali rezignaci Petra Balouna (ODS), který už několik let sporný tendr na svoz odpadu v Plzni připravuje. A to do doby, než budou vysvětlena a vyšetřena nařčení, kterým Baloun čelí. Případem plzeňských odpadků se už zabývá policie.
 Problémy provázejí tendr, kde se hraje o 160 milionů korun ročně a vybírají se firmy, které budou pro město odpad svážet, už několik let. Dvakrát byla zakázka napadena u antimonopolního úřadu, město ji vypisovalo už třikrát.


 Ve čtvrtek se zastupitelé ostře obuli do vedení města a požadovali rezignaci Petra Balouna (ODS), který už několik let sporný tendr na svoz odpadu v Plzni připravuje. A to do doby, než budou vysvětlena a vyšetřena nařčení, kterým Baloun čelí. Případem plzeňských odpadků se už zabývá policie.
 Domluva e-mailem

 Teď prosákla na veřejnost údajná e-mailová korespondence mezi Balounem jako šéfem městské společnosti Plzeňské komunální služby, zastupitelem za ODS Davidem Šloufem a Jiřím Vlasákem ze společnosti Eliod servis, kde létala zadávací dokumentace pro tendr, slova o vyřazení ´neposlušných´ firem i otázky nad slibovanou odměnou.
 Přitom městská rada projednávala schválení zadávací dokumentace jako důvěrné, takže o podmínkách neměl nikdo vědět. Baloun označuje zveřejněné e-maily za podvrh a podal už kvůli tomu trestní oznámení´. „Popírám, že bych to někdy psal," prohlásil na zastupitelstvu. Rovněž zastupitel Šlouf tvrdí, že se zakázkou neměl nic společného.
 Kdo pletichařil?
 Zastupitel Pavel Rödl (Občané.cz) ve čtvrtek navrhl pozastavit probíhající výběrové řízení do doby, než bude jasno. „Nařčení z pletich je vážná věc. Pozastavme to dokud nebude jasno, zda šlo o pomluvu, či ne," prohlásil Rödl. .
 Přidal se k němu i Vladimír Duchek z Pravé volby pro Plzeň. „Mnohokrát jsem kritizoval organizaci Plzeňské komunální služby. Jen konzumuje veřejné prostředky a výsledek je pletichaření při veřejné soutěži," ozval se Duchek.
 Primátor Martin Baxa (ODS) Rödlovi připomněl, že právě za jeho působení na radnici bylo výběrové řízení schvalováno. „Odmítám narážky, že jsem se podílel na nějakých čachrech s odpady," reagoval Rödl s tím, že měl ujištění právníka Roberta Vargy, jehož město angažovalo, že je vše v pořádku. „Proto jsme to já a tři další radní odhlasovali. Nepodsouvejte mi, že jsme se na tom podíleli," prohlásil Rödl.
 Podle Tomáš Jílka z TOP 09 jde kolem odpadů o tak vážnou věc, že by jí Balounovo odstoupení pomohlo.
„Zpochybňuje to celé výběrové řízení, je tu návaznost na spalovnu a problémy se mohou řetězit," uvedl Jílek. Ludvík Rösch (Občané.cz) připomněl, že některé svozové firmy považují tendr za ´cinknutý´. Jejich zástupci Deníku sdělili podezření, že jde o zakázku předem domluvnou s velkými nadnárodními koncerny, které si mají rozdělit západočeskou metropoli na čtyři díly. Každá z nich pak bude vyvážet popelnice na ´svém´kusu Plzně, každý si ukousne ročně cca 40 milionů korun.
 Petr Baloun tvrdí, že jde o vykosntruovanou kauzu. „Své případné odstoupení zvážím po konzultaci s panem primátorem," řekl Deníku Baloun.
 Odpady v Plzni
 Podle nové městské vyhlášky 
o odpadech, které předchází výběr svozových firem, budou občané platit městu paušál za vyvážení odpadu. Už si nebudou moci vybrat mezi firmami tu, která jim vyhovuje. Město bude řídit svoz odpadu samo.

Autor: Dana Veselá.
Plzeňský deník, 26.4.2013