Teplárnu teď nedáme, shodují se politici

Autor: predseda <vladimir.duchek(at)seznam.cz>, Téma: autorské texty, Vydáno dne: 17. 05. 2010

Plzeň - Rozpačitě a vesměs odmítavě reagují šéfové politických klubů zastupitelstva na plány spojit Plzeňskou teplárenskou se silným strategickým partnerem, který by jí měl v budoucnu zajistit dostatek levného uhlí.

Představenstvo teplárny v čele s Romanem Jurečkou (ODS) totiž navrhuje městské radě jednat o případném zfúzování podniku s nadnárodním gigantem Energetický a průmyslový holding. Ten je propojen s finanční skupinou J&T. „Tato firma poslala nabídku, proto ji teď dáváme radě k posouzení,“ vysvětluje Jurečko.

Ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba) prohlásil, že je zděšen úrovní podkladů, které má pro jednání rady k dispozici. „Odmítám o tom vůbec jednat,“ konstatoval Duchek. Materiály odůvodňující navrhovanou fúzi totiž podle něj neargumentují žádnými čísly a jen obecně doporučují radním, aby spojení dnes stoprocentně městské teplárny s privátní společností posvětili. „Je neuvěřitelné, když se jedná o obchodních případech bez výběrových řízení a za velmi neobvyklých podmínek,“ dodal Duchek.

Náměstek primátora Petr Náhlík (KDU–ČSL) rovněž mluví o nedostatku podkladů. „Pokud budou dodány, bude o čem jednat,“ poznamenal Náhlík. Šéf klubu sociálních demokratů Milan Chovanec řekl, že není přesvědčen, že teplárna nyní ´strategického partnera´ potřebuje. „Je třeba zadat vypracování odborné analýzy a ta by měla fundovaně říci, jakým směrem se má teplárna v budoucnu ubírat,“ podotkl Chovanec. Tedy buď se věnovat hlavně výrobě tepla a ponechat si stoprocentní vlastnictví, nebo se spojit s některým z velkých energetických hráčů a pak se věnovat byznysu ve výrobě elektřiny. Právě na tom je schopna výrazně vydělávat.
Fakta o teplárně Městská teplárna zásobuje teplem plzeňské domácnosti, ale věnuje se i výrobě elektřiny, na čemž víc vydělává. Pro příští roky však nemá pro výrobu elektřiny nasmlouván nákup levného uhlí, takže představenstvo podniku navrhuje spojení se společností Energetický a průmyslový holding (je evidentní spojení s firmou J&T, která už vloni projevila o teplárnu zájem). Fúzí by se měl zajistit dostatek uhlí, město by ale přišlo o 100% vlastnictví, o které léta usilovalo. Teplárna ročně vydělá kolem 700–800 milionů korun (po zdanění).
Podobně mluví i šéf klubu Plzeňské aliance Miroslav Zábranský. Podle něj je prvořadým úkolem města podržet si v teplárně 100% podíl. „Léta se město snažilo jej získat a nyní se absurdně zabývá opakem,“ řekl Zábranský. Dodal, že každá privátní firma samozřejmě bude sledovat zejména své obchodní zájmy, a ne zájmy občanů města. Proti fúzování teplárny je šéfka klubu zastupitelů KSČM Ivanka Divišová. „Napřed půjde o formu jakési fúze, pak dojde k prodeji a nakonec nebude město moci ovlivnit už vůbec nic,“ prohlásila Divišová s tím, že komunisté jsou dlouhodobě proti rozprodávání městského majetku. „Město by si jej mělo nechat a být rádo, že mu z něj plynou peníze,“ uvedla Divišová. Šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger konstatoval, že materiály nezná, a tudíž se k nim nechce vyjadřovat. Prohlásil však, že jakékoliv rozhodování o majetkových věcech v teplárně do komunálních voleb nepodpoří. „Je třeba nejdříve znát konkrétní čísla a rozvahy, což je věc dlouhodobé přípravy. Budu prosazovat 100% transparentnost,“ řekl Šneberger.