Plzeň rozjíždí odpadovou revoluci

Autor: predseda <vladimir.duchek(at)seznam.cz>, Téma: Napsali o nás, Vydáno dne: 21. 11. 2008

Mladá fronta DNES | 18.11.2008 | rubrika: Kraj Plzeňský | strana: 1 | autor: JITKA ŠRÁMKOVÁ

videozáznam televizní reportáže zde

Plzeň - Dlouho odkládanou revoluci v systému likvidace komunálního odpadu rozjíždí plzeňská radnice. Lidé budou za odpad nově platit městu paušální poplatky na hlavu. Organizaci svozu odpadu převezme nová městská firma Plzeňské komunální služby. Její vznik odhlasovali ve čtvrtek zastupitelé. Zastánci nového systému tvrdí, že změna, kterou si vynucuje zákon, přinese větší pořádek. Náměstkyně primátora Marcela Krejsová řekla, že díky tomu například zmizí praxe, kdy do jedné ulice zajíždějí vozy tří svozových firem.
Odpůrci změny varují, že systém bude neprůhledný, potlačí konkurenci a lidem přinese vyšší náklady. V Plzni by se podle dosavadních odhadů sazba na osobu a rok mohla pohybovat od pěti do šesti set. To by bylo asi o čtvrtinu více než nyní, kdy majitelé nemovitostí za odpad platí jednotlivým svozovým firmám. Plzeň je zřejmě posledním městem v zemi, které systém mění. Kdy začne fungovat nový, však zatím není jasné. K dokončení změny musí ještě zastupitelé změnit vyhlášku o odpadech. Ta začne platit nejpozději v roce 2010. Kritici nového systému varují, že odradí lidi od třídění odpadu. „Dnes to funguje tak, že čím více odpadu lidé vytřídí, tím méně vytvoří směsného odpadu, a tím méně platí. Proto je nesmysl, aby všichni platili stejně, neboť tím méně motivujeme třídění,“ uvedla Kateřina Stašková ze Sdružení pro udržitelný rozvoj Chotíkova, kde je obří skládka, na které končí větší část odpadu z Plzně. Podle Marka Sýkory z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje, která pomáhá obcím s ekologickými projekty, nejde nový model proti trendu třídění odpadu a je rozumným krokem. Podle zkušeností jiných měst lidé prý nepřestali třídit odpad, když jejich obec nebo město změnilo systém výběru poplatků.
Náměstek primátora Vladimír Duchek varuje, že novinka přinese zdražení, protože omezí konkurenci. Navíc je podle něj nutné připočítat náklady na provoz nového městského podniku. „Ty jsou vždycky vyšší než u privátní firmy,“ podotkl Duchek. Náměstek odhaduje, že vznikne tlak na to, aby poplatky zůstaly na stejné hladině jako nyní a město bude muset systém dotovat. K tomu, aby se poplatky nezvýšily, bude podle Duchkova odhadu nutné investovat ročně 50 milionů korun.
O autorovi| JITKA ŠRÁMKOVÁ, s přispěním Jaroslava Nedvěda Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj