Sportoviště zanikají kvůli výstavbě

Autor: predseda <vladimir.duchek(at)seznam.cz>, Téma: autorské texty, Vydáno dne: 02. 10. 2006



Datum: 03.03.2000
Autor: JIŘÍ TRHLÍK, člen obvodního zastupitelstva Plzeň 3
Zdroj: Mladá fronta DNES
Strana: 06

Sportoviště zanikají kvůli výstavbě

dopisy čtenářů

 

Není žádným tajemstvím, že mnohé amatérské fotbalové kluby se z finančních důvodů pohybují na hraně mezi holou existencí a zánikem. Práce klubů, tolik důležitých pro sportovní vyžití dětí a mládeže, je bohužel ohrožována také problémy s hřišti.

Povšimněme si například situace v obvodu Plzeň 3. Slovan Plzeň má hřiště v Dobřanské ulici na Borech. Sem se klub přestěhoval v osmdesátých letech z Karlova kvůli rozšiřování podniku Škoda. Je již jisté, že na místě dnešního tréninkového hřiště povede dálniční přivaděč I/27. Hlavní hřiště se tak ocitne sevřeno ze dvou stran frekventovanými silničními komunikacemi, což je pochopitelně z hygienických důvodů neúnosné - pro sportování dětí zejména. Z třetí strany má vést v budoucnu tramvaj k hypermarketu Carrefour, v sousedství hřiště na místě dnešního areálu rehabilitačního jezdeckého oddílu má vzniknout tramvajová točka pro zkrácené spoje. Je tedy ohroženo další působení klubu, který má pět žákovských, dvě dorostenecká a tři seniorská družstva. Nejzávažnějším důsledkem by bylo, že by se přes osm desítek fotbalových žáků ocitlo na hřišti u dálničního přivaděče, nebo přímo na ulici. A to v době, kdy je stále více zdůrazňováno, že sport je pro děti a mládež velice významný jako alternativa k drogám a kriminalitě. Slovan Plzeň je jediným fotbalovým klubem na celých Borech. V obvodu Plzeň 3 s více než 50 tisíci obyvateli je to jediný fotbalový oddíl pečující o výchovu nejmladších hráčů v kategoriích přípravek a mladších žáků. (Samozřejmě, nepočítáme-li Viktorii Plzeň, která má své sportovní třídy na Skvrňanech).

Dále: v bezprostřední blízkosti hřiště dalšího fotbalového klubu Union Sparta u plzeňského výstaviště má vést silniční průtah sever-jih. Připomeňme, že v Plzni 3 v minulosti zanikl fotbalový klub v Doudlevcích kvůli rozšiřování podniku Škoda, z obvodu se odstěhoval fotbalový klub Slavia Plzeň kvůli přeměně hřiště u papírenské lávky na odstavnou plochu pro trolejbusy. Nejenomže nová sportoviště příliš nevznikají, ale jsou hygienicky znehodnocována či přímo likvidována i ta, postavená v minulosti. U Plzně má vyrůst golfový areál pro klub sdružující významné plzeňské podnikatele. Podle slov náměstka primátora v tisku město zapůjčí pro tento účel za symbolické nájemné příslušné pozemky. Takovou vstřícnost by si jistě zasloužil i amatérský sport pečující o mládež.

Domnívám se, že v Plzni je značný potenciál případných sponzorů sportovních aktivit občanů, zejména v souvislosti s příchodem silných podnikatelských subjektů na Borská pole. Od města dostávají velice výhodné podmínky, bohužel, nejsou podchyceny k podpoře sportu ve městě. Otázkou dále je, nakolik územní plán, legislativa a příslušné orgány města zabezpečují ochranu ploch pro sportování před tlakem ze strany investorů dopravních a průmyslových staveb. Obvodní zastupitelstvo Plzeň 3 požádalo městskou radu a zastupitele, aby v případě, kdy budou jakákoliv sportoviště dotčena novými stavbami, bylo součástí projektů (jako vyvolaná investice) zřízení nových sportovišť.