Příliš liberální přístup škodí

Autor: predseda <vladimir.duchek(at)seznam.cz>, Téma: autorské texty, Vydáno dne: 27. 09. 2006



Bezpečnostní situace uvnitř našeho státu začíná být v určitých ohledech na pováženou. Kraje, obce a města se jen do určité míry úspěšně pokoušejí řešit důsledky mimo jiné i ultraliberálního přístupu některých vládních činitelů a zákonodárců (poslanci, Senát) k takovým otázkám, jako jsou přistěhovalci či hazard. Beze změny postoje státu ale nelze očekávat zásadní ozdravění situace.

V Plzni se dají počítat cizinci, kteří sem přicházejí za prací, již na desítky tisíc. Většinou se jedná o pracovníky s nízkou kvalifikací, stále více ze zemí mimo Evropskou unii. A množí se případy, kdy tu zůstávají přistěhovalci bez práce jen proto, že nemají na zpáteční letenku…Podstatná část z nich neplatí za městskou veřejnou dopravu, zdravotní pojištění, za odpady apod. Náklady nese tuzemský daňový poplatník. Množí se případy velmi závažných infekčních onemocnění. Najde se někde na světě stát tak hodný k zahraničním občanům na úkor vlastních?

Uvědomíme-li si, že se jedná většinou o pracovníky montoven zahraničních vlastníků, tak pokud jde o finanční přínosy pro stát, pak nejspíš nula od nuly pojde. Pokud jde o město, to jednoznačně na situaci doplácí. Vydělávají samozřejmě příslušné agentury či majitelé leckdy pozoruhodných ubytoven, což je z celospolečenského hlediska jaksi poněkud málo.

Do této situace prosadil ministr práce a sociálních věcí Nečas systém tzv. zelených karet pro zahraniční pracovníky z třetích zemí -mimo Evropskou unii. Jedná se o spojená pobytová a pracovní víza. Je chvályhodné, že systém má zprůhlednit stav ohledně agentur, přivádějících cizince do České republiky. Jenže: systém zelených karet, který má do České republiky přivést další desetitisíce zahraničních pracovníků, nevyžaduje od adepta na získání karty před vstupem do země povinné prokázání čistého trestního rejstříku, negativního vyšetření na infekční choroby či opravdu jednoznačné identifikace otisky prstů.

Od věci by jistě nebylo, aby zaměstnavatel či agentura měli povinnost složit finanční kauci na zpáteční letenku pro případ, že cizinec zůstane v České republice bez práce. Ostatně mimo absolutní kontrolu nemohou zůstávat ani zahraniční občané, přicházející ze zemí Evropské unie.

Pomalu se začíná objevovat volání vrcholných politiků po začleňování výše uvedených cizinců do společnosti. Lze se ale ztotožnit s takto všeobecně pojatou proklamací? Je obohacující pro českou společnost začleňovat ty cizince, kteří jsou tu jen proto, že nemají na zpáteční letenku, či kteří sem ani za prací nepřišli?

Jde o to zajistit klidnější, méně rizikový život našim občanům a dětem, ale také důstojnější podmínky pro ty skutečně potřebné a přínosné cizince. Jde o to, aby ti žádoucí cizinci netrpěli házením do jednoho pytle s těmi ostatními. Jde o to odstranit důvody, záminky ke xenofobním postojům.

Závěrem už jen stručně a bez dalšího komentáře příklad dalšího ultraliberálního přístupu našeho státu, jehož důsledkem jsou bezpečnostní, sociální, zdravotní rizika: podle časopisu Respekt je na Václavském náměstí více heren než v celém Rakousku; v Praze pak více než v celém Německu a Rakousku dohromady…

Jiří Trhlík, člen Zastupitelstva městského obvodu Plzeň 3 za Pravou volbu pro Plzeň (PVP)

MF Dnes 8. října 2008