Přejmenujeme Berounku, rozhodli zastupitelé

Autor: administrator <admin(at)3trees.cz>, Téma: Osobnosti, Vydáno dne: 08. 09. 2006

08.09.2006 JAROSLAV NEDVÄšD str. 01

Plzeň - Jedno z nejkurióznějších usnesení schválili včera zastupitelé Plzně.
Město jejich rozhodnutím vyrazilo do boje za zkrácení délky řeky Berounky, která vzniká na soutoku řek v Plzni. Autor návrhu, zastupitel - historik Jan Anderle, nijak netají svou chuť vymazat Berounku zcela z mapy. Chce řece vrátit historický název Mže. Tvrdí, že jméno Berounka se omylem rozšířilo v 17. století a potom se její délka postupně prodlužovala proti proudu Mže. Nový název na území města
Zastupitelé Plzně včera zvedli ruku pro přejmenování Berounky na Mži na území města. To znamená od soutoku Mže s Radbuzou až k hranici katastrálního území obce Chrást. Radní Plzně přitom dostali za úkol zajistit výměnu tabulí se jménem řeky u mostu na Jateční ulici. Mají navíc při jednání s vedením kraje dosáhnout návratu historického jména Mže pro řeku na celém území Plzeňského kraje. Jan Anderle zdůrazňuje, že i uznávaný Ottův slovník naučný uvádí, že řeka Mže se vlévá do Vltavy. „Jediný důvod, proč se uchytil název Berounka, je necitlivost byrokratů zřejmě s cílem usnadnit si práci,“ prohlásil Jan Anderle. Ten tvrdí, že takzvaná Berounka vznikla v sedmnáctém století, když byl majiteli berounského panství nazýván jejich úsek Mže jako „řeka berounských“. Původně to byl pouze přivlastňující název. I v Plzni se úseky řeky nazývaly podle konkrétních feudálních vlastníků. Ale nebylo to proto, že by se ten tok jmenoval Berounka. I oni si uvědomovali, že je to Mže. Až později se z názvu Berounka stal název zeměpisný a nastal problém. „Kdysi se říkalo, že Berounka vzniká od soutoku Mže s Rakovnickým potokem u Křivoklátu. Pak se mluvilo o soutoku Střely a Mže. Nakonec dnes máme Berounku ve Štruncových sadech v Plzni,“ vysvětluje Jan Anderle. Zdůrazňuje, že i správci povodí pokládají za pramen Berounky pramen Mže.
Chce změnit vodní zákon
Historik Anderle by rád prosadil přejmenování Berounky na Mži i v zákoně. „Doufám, že k naší vůli bude přihlédnuto při přípravě vodního zákona, jehož podkladem je i vodohospodářská mapa. Ta určuje délky řek,“ sdělil Anderle. Podle Zbyňka Folka z plzeňského Povodí Vltavy se ale v oficiálním používání názvů v dohledné době zřejmě nic nezmění. „Názvy vodních toků stanovuje vyhláška ministerstva zemědělství. Pokud se nezmění, bude to oficiálně stále Berounka,“ řekl. Anderle si ale trvá na svém. Historické zdroje podle něj jasně říkají, že Mže je nejdelším přítokem Vltavy. „Pramení v Českém lese za Tachovem a ústí do Vltavy pod Zbraslaví. Takže v tom smyslu není co řešit,“ řekl Anderle.